K napsání toho článku mě inspirovala jedna básnička od Josefa Kainara Kam táhnou lumíci.Pod pojmem lumík jsem si těžko jen dokázala nějaké zvíře představit.A tak přišel na řadu net.
Na fotce vypadá tak hezky,podobně chlupaté zvířátko jako naše Róza.
Lumík (někdytribus Lemmini) je obecné označení pro několik rodů hlodavců.Jsou malí, obvykle žijí na Arktidě nebo v její blízkosti, v tundře.
Lumíci váží od 30 do 112 g a jsou asi 7-15 cm dlouzí. Obvykle mají dlouhou, hebkou srst a velmi krátké ocasy. Jsou to býložravci, většinou se živí listy a výhonky, trávou a především rákosím ale také kořínky a hlízami. Stejně jako u ostatních hlodavců rostou jejich řezáky postupně a umožňují jim přežít na mnohem drsnější potravě než by jinak bylo možné.
Lumíci nepřezimovávají přes krutou severskou zimu. Zůstávají aktivní, hledají potravu tím, že hrabou ve sněhu a využívají trávy, kterou si předtím uštípli a uskladnili. Jsou od přírody samotáři, scházejí se pouze k páření a poté si jdou opět svoji cestou, ale stejně jako všichni hlodavci i oni mají vysokou míru reprodukce a v dobrých sezónách se mohou rapidně rozmnožovat.
Zatímco mnoho lidí se domnívá, že lumíci se při migraci dopouštějí masových sebevražd, není to pravda. Hnáni silnými biologickými touhami, budou migrovat ve velkých skupinách, pokud hustota populace bude příliš vysoká. Lumíci umí plavat a mohou se tedy ve snaze najít nové působiště rozhodnout přeplout řeku či rybník. Příležitostně, a především je to případ
norských lumíků ve Skandinávii, se velká migrující skupina zastaví na útesu nad oceánem. Nepřestanou, dokud je touha nedonutí skočit z útesu a plavat – někdy zemřou vyčerpáním. Lumíci jsou také často nahnáni do moře a tím pádem se více a více lumíků objevuje na pobřežích.
článek je upraven z wikipedia.cz
